סדנה חדשה וייחודית למחזאות ילדים.
מנחים: יערה רשף נהור, רועי מליח רשף 

שיעור אורח עם :אורי אוריין
מה זה מחזאות לילדים?
כמו למבוגרים אבל פונה לקהל שמגיב אחרת. ילדים רואים הצגות אחרת, הם מגיבים אחרת, הם חווים את ההצגה בצורה הרבה יותר גדולה מהקהל מבוגר. בעולם הילדים אפשר להתפרע עם סיפורי אגדות ועולמות מיוחדים וגם לכתוב דרמות. אך בשביל זה צריך להכיר את העולם שלהם. הכתיבה לגן חובה אינה כמו כתיבה לכיתה ו'. בכל שכבת גיל יש הסתכלות אחרת. הדרמה מפוענחת בצורה שונה ועדיין עולם הדרמה לילדים רחב ומאפשר לגלוש עם הדימיון. מצד שני עקרונות הדרמה נותרים זהים, ועל מנת לבנות ולכתוב מחזה צריך ידע והבנה גם במבנה וגם בפיתוח דמויות ורעיונות.

יערה רשף נהור ואני החלטנו לשתף פעולה. יערה היא אחת המחזאיות המובילות בתחום הילדים, תעניק לכם את כל הידע שלה על מנת להבין את הזירה של עולם הילדים. איך מפתחים רעיון, בונים דמויות, ובכלל איך חושבים במה לילדים. אני אבוא ואושיב אתכם על התחת כדי שתכתבו ואלמד אתכם להניע את הכתיבה כדי שתמצאו את המחזאי והמחזאית שאתם.


מה נלמד בסדנה?

מבנה העלילה והסיפור בדגש על הצגות לילדים

 כמו בכתיבת מחזות למבוגרים, גם בכתיבת מחזות לילדים כדי להכיר את מבנה העלילה הדרמתי, שהוא הבסיס לכל מחזה. בסדנה נלמד מבנה עלילה, עקרונות הסיפור ואיך מפתחים מחזה שתופס את הקהל הצעיר מהרגע הראשון.

התאמת תוכן ושפה במחזות לפי גילאים

ילדים תופסים את המציאות אחרת ממבוגרים, הם משתמשים בדמיון כמתווך של המציאות, ולכל גיל יש את הנושאים, ההומור, והקונפליקטים שמעסיקים אותו. נלמד את המאפיינים של הגילאים השונים, מה החלוקה המקובלת בארץ ובעולם בתיאטרון לילדים, ואיך מתאימים את התוכן, הסיפור, והדיאלוגים לכל גיל.

שילוב שירים במחזה

שילוב שירים בהצגות לילדים הוא דבר פופולרי ויש הרבה דרכים לעשות זאת. נלמד איך לשלב שירים במחזה בצורה אורגנית, איך להשתמש בשירים כמקפצה דרמתית, שמקדמת את העלילה.

דמות הגיבור/ה והאנטי גיבור/ה בהצגות ילדים

נלמד איך מפתחים דמות של גיבור/ה במחזה לילדים שתעורר הזדהות בקרב הקהל הצעיר, מהם המאפיינים הדרמטיים של גיבורים וגיבורות בהצגות לילדים? איך אפשר לשבור סטיגמות מגדריות, להעביר מסר ולהשפיע.

לכתוב ילדים במקום לכתוב על ילדים

כמבוגרים אנחנו נוטים לכתוב דמויות של ילדים מנקודת מבט של מבוגרים, והתוצאה היא טקסט לא מספיק אותנטי. אנו נוטים לייחס לדמויות הילדים תובנות והתנסחויות לא מותאמות גיל או סיטואציה. נלמד ונתרגל טכניקות שיעזרו לנו לחשוב, ולכתוב מנקודת מבט של ילדים ולא על ילדים.

היכרות עם גופי התיאטרון לילדים בארץ וסל תרבות- נכיר את גופי התיאטרון השונים לילדים שפועלים בארץ, נלמד איך מגישים מחזה, עם מי יוצרים קשר, אילו קולות קוראים רלוונטים למחזאות ילדים, איך פועל סל תרבות ועוד.

נגלה את המחזאי/ת לילדים שבתוכי

כתיבת מחזות היא אומנות ולא מדע. לכל אחד ואחת יש את הסגנון שלו, הטעם האישי שלו, והדרך הייחודית לו לבטא את רעיונותיו. המטרה שלנו היא לעזור לכם לגלות, ולחזק את היוצר לילדים שבתוככם. נשתדל לחשוף אתכם למגוון רחב של דוגמאות ולאפשר לכל כותב למצוא את הסגנון שלו.
פרטים על הסדנה 

תאריכים: 3.6 - 19.8

ימים ושעות:   ימי חמישי בין השעות 10:00 עד 13:00 

היכן: סטודיו גבירול במרכז תל אביב (אזור כיכר רבין)

כמות מפגשים: 12 מפגשים. 

כמות אנשים בסדנה: בין 8-12 נרשמים.

עלות 2450 ש"ח  [ 2120 ש"ח בהרשמה מוקדמת עד 20.5

לפרטים נוספים או שאלות ניתן לשלוח הועדה בצור קשר


לתשלום והרשמה בתחתית העמוד. 

*במידה של ביטול שבוע ימים לפני תחילת הסדנה יגבו 250 ש"ח דמי הרשמה. 


יערה רשף נהור
היי! נעים להכיר! אני מחזאית ובמאית תיאטרון לילדים ולפעמים גם למבוגרים. למדתי משחק בבית צבי (עוד בתקופת גרי בילו), אחר כך למדתי תואר ראשון בבימוי והוראת תיאטרון בסמינר הקיבוצים שסיימתי בהצטיינות יתרה, ולמדתי כתיבת מחזות ותסריטים בסדנאות שונות. כתבתי למעלה מ 15 מחזות לתיאטרון, וביימתי 12 מתוכם.
ההצגות שלי מציגות בתיאטרון אורנה פורת, המדיטק, התיאטרון הארצי לילדים ולנוער, תיאטרון חיפה, צוותא, תיאטרון הנפש, פסטיבל עכו, פסטיבל חיפה ועוד…
זכיתי בפרס מחזאית השנה לשנת 2020 על המחזה "איינשטיין- הילד שלא הפסיק לשאול" - הידד! זכיתי בפרס הבימוי וההצגה הטובה ביותר לנוער בפסטיבל חיפה 2016, על ההצגה "הנשיקה הראשונה".
קיבלתי ציון לשבח מוועדת סל תרבות ארצי על ההצגה "דרקון עפיפון" ,שהייתה גם מועמדת לפרס ההצגה הטובה ביותר לגיל הרך בשנת 2018.
זכיתי בציון לשבח מוועדת סל תרבות ארצי גם על ההצגה "האחות של נדב".
אני אוהבת ליצור תיאטרון לילדים כי הם הקהל הכי אותנטי שיש. הם מתרגשים פי אלף בהצגה מאשר מבוגרים . בהצגות לילדים יש מקום להמון יצירתיות, עומק ודמיון. אני גם מאמינה שליצור תיאטרון איכותי לילדים זאת שליחות , לכן אני רואה בכל הצגה הזדמנות ליצור משהו יותר טוב ממה שיצרתי קודם. ואני שמחה לייעץ, לכוון וללמד אחרים כתיבת מחזות לילדים.


אורי אוריין

היי נעים להכיר. אני מחזאי, שחקן ותסריטאי. בוגר הסטודיו למשחק של ניסן נתיב ת"א, תיכון לאומנויות תלמה ילין ותיאטרון צה"ל. כותב ומשחק בתאטרון ובטלוויזיה.

מחזותי עלו בתיאטרון הקאמרי, תיאטרון אורנה פורת, תיאטרון המדיטק, תיאטרון השעה, תיאטרון הספרייה ועוד. בטלויזיה כתבתי ל"ילדי בית העץ", "לבד בבית", "כדברא" ועוד.
המחזה "מול כולם" זכה ב2019 כהצגת השנה לילדים בבימוי משה קפטן בתאטרון השעה, והסדרה "ילדי בית העץ" בה שימשתי כתסריטאי זכתה ב2020 בפרס התסריט וסדרת הטלוויזיה לנוער.


סדנת מחזאות ילדים

ניתן לחלק לעד שישה תשלומים.

2,450.00 2,120.00

במידה ונרשמתם וביטלתם יוחזר לכם הכסף פחות 250 ש"ח דמי הרשמה.