לכתוב ולסיים -3.9

לנצח את הקול הביקורתי

לאחר שנים של הוראת כתיבה, השאלה שהטרידה את מנוחתי - איך לגרום לתלמידים לסיים את יצירה? לאחר כמה חודשים ולא מעט תלמידים שהצליחו להגיע לסוף היצירה. הצלחתי לגבש סדנה שעונה על השאלה הזו. 

זו בעיקר עבודה מנטלית. 

יש שני קולות בראש. הקול הביקורתי שנמצא מקדימה והקול היצירתי שנמצא מאחורה. האחד אחראי, מסודר ורציונאלי. השני חלש, קטן ופרוע.  בסדנה נלמד איך הכותבים הגדולים בעולם מנצחים את הקול הביקורתי ומצליחים לכתוב יום יום. הכותבים שבאמת מצליחים לסיים, הם אלה שמצליחים להתמודד איתו.  ויותר מזה להעיר את הקול היצירתי ובכך ליהנות מהכתיבה. תלמידים רבים ניגשים לסדנאות. אך במקום ללמוד את הכלים להתמודדות עם הקול הביקורתי, הם ניגשים ללמוד כלים לבניית מחזה. אלה כלים חשובים ומהותיים לדרך, אבל מה יעזרו כל הכלים בלי לשבת על התחת ולכתוב. זה היסוד - לכתוב ואז לסיים. כל השאר אמור לעזור ולשפר את היצירה. אך עם הכלים עצרו את הכתיבה. אז הכלים לא עוזרים. כי הקול היצירתי לא רוצה מגבלות. הרבה פעמים הכלים האלה מעכבים את היצירתיות, סוגרים את הגילוי של הכתיבה ובעיקר מעירים את הקול הביקורתי. אם אתם חשים תסכול בכתיבה וזה מרגיש כמו עבודה לא רצויה תדעו שאתם נשלטים על ידי הקול הביקורתי.

על הכותבים לחקור קודם את הקול היצירתי, את מקור ההנאה שלהם מהכתיבה. איך מתמודדים עם מחשבות של "זה משעמם." "מה הטעם?", "זה בזבוז זמן" ועוד הרבה אחרות. אצל כל אחת ואחד זה שונה. כותבים מפורסמים כותבים יצירה אחרי יצירה לטעמי זו צריכה להיות השאיפה שלכם. ליהנות מהכתיבה, לסמוך על  הקול הפרטי שלהם, להתמסר לדמויות, ולסיים.   

בסדנה נלמד על דרגות הכתיבה. מה תוקע אתכם. נלמד לכתוב בלי לתכנן תוכניות, או לפתח עלילה. נלמד איך להתחבר לקהל דרך הדמויות. נלמד טכניקות להכרת דמויות מבלי לכתוב להם ביוגרפיות. נלמד על פעולה מבלי לקרוא לזה פעולה. נלמד על עקרונות פסיכולוגיים שיחזיקו אתכם בזמן היצירה, נחזור לעבר, לימים בהם כותבים לא ידעו את כל החוקים. נלמד לא לשכתב. נלמד על טעויות של עבודה עם מחשב ומה הסכנה בו ומה נהדר בו. נלמד לוותר על המחזה הטוב. נלמד להתמודד עם פרפקציוניזם, נלמד לגנוב מיצירות מופת ולהיזהר מהם. נלמד טכניקות ונשלב אותם בכתיבה. והבונוס תוך כדי כתיבת יצירה מההתחלה ועד הסוף אני אשגיח על המבנה, אתם רק צריכים להגיע לסוף. 

זאת אולי תהיה הסדנה הכי קשה שתעשו. כי אתם מחויבים להתמודד עם הקולות הקשים בראש. המטרה שלי שתסיימו! אנחנו חותמים חוזה. אין טוב ורע יש להגיע לסוף.  

אז מה הסדנה מציעה: 

הסדנה מחולקת לשלושה חלקים. 

  1. הרצאה
  2. זמן כתיבה. 
  3. ליווי לאורך הסדנה.

ההרצאה תקנה לכם כלים מחשבתיים והסתכלות על עולמו הפנימי של הכותב. זו חקירה שתבחן את מקום ההנאה שלכם ככותבים. אם תמצאו את המקור כל שנשאר לכם זה לספר סיפורים. תגלו את דרגות הכותבים.

זמן כתיבה: בסדנה תדרשו לכתוב. תדרשו להתקדם ביצירה. אני אהיה שם לעזרה. למה כותבים גם בזמן הכתיבה - כי לפעמים יותר קל לכתוב כשמישהו אומר לכם לכתוב. 

ליווי: אני אהיה שם לענות על שאלות, לתמוך בזמן קשיים. אני אהיה שם כדי לדרבן אתכם לכתוב, להציע פתרונות. אבל אני דבר אחד אני לא אעשה ואף אחד לא יעשה בזמן הסדנה וזה לקרוא את מה שכתבתם. המחזה שלכם יקרא רק אם תגיעו לסוף וזה כדי למנוע מעוד קולות להיכנס לכם לראש. וכשתגיעו לסוף תגלו שם הפתעה נעימה.

למי היא מיועדת: מבחינת אורכה היא מיועדת למחזות ותסריטים. אך גם סופרים ואנשים שרוצים לפתח סדרה יכולים להשתמש בכלים. היות ואורך היצירה גדול יותר' יהיה  קשה להגיע לסוף. אך אפשרי ליישם את הכלים בעבודה והם בטוח יעזרו לכם להיות כותבים טובים יותר. 

האם צריך לבוא עם רעיון? לא חובה. אפשר לבוא עם כל פרויקט שנתקעתם בו. זה לא יהיה קל להיחלץ ממה שתקע אתכם. 


שימו לב להבדלים בין סדנה פרונטאלית לסדנת אונליין. 

פרטים טכניים:
הסדנה בת 8 מפגשים
מחשב נייד מומלץ. 

סדנת אונליין  

התחלה 3.9
בין השעות 19:00-22:00
6-12 משתתפים
מחיר בהרשמה מוקדמת 960 ש"ח
ניתן לשלם בתשלומים


סדנה פרונטאלית

התחלה 3.9

בין השעות 10:00-13:00

6-8 משתתפים בסטודיו במרכז תל אביב (אבן גבירול 106)
מחיר בהרשמה מוקדמת 1100 ש"ח
ניתן לשלם בתשלומים. להרשמה מוקדמת (אונליין)

התחלה 3.9  בין השעות 19:00-22:00  6-12 משתתפים קראו עוד

להרשמה מוקדמת פרונטלית

לא נותרו מקומות לסדנה הפרונטאלית. עמכם הסליחה.  ניתן לפנות אלי בצור קשר ותכנסו לרשימת סטנד ביי. ועדכונים ראשונים לגבי ההרשמה המוקדמת לסדנה הבאה.    קראו עוד